Çin’de 5 kürk çiftliğinde inceleme: ‘Hayvandan insana geçen hastalık riski yüksek’

Hayvan koruma örgütü Humane Society International (HSI) Çin’de tilki, rakun köpekleri ve vizonların tutulduğu beş kürk çiftliğinde bir inceleme yaptı. 2023 yılının sonunda yapılan incelemenin sonuçları, burada hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalıkların ortaya çıkma riskinin oldukça yüksek olduğunu ortaya koydu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, HSI, Çin’in kuzeyindeki Hebei ve Liaoning bölgelerindeki çiftliklerin her birinde 2 bin ila 4 bin hayvanın, çiftlik hayvanlarına da yakın olmak üzere ‘yoğun koşullarda’ tutulduğunu bildirdi. Surrey Üniversitesi Veterinerlik Okulu’ndan misafir akademisyen Prof. Alastair MacMillan, tutulan hayvanlara işaretle, ‘yüksek stoklama yoğunluğunun damlacıklardaki virüslerin hayvanlar arasında ve olasılıkla hayvanlardan insanlara hızla yayılmasını kolaylaştırdığına’ dikkat çekti.

‘ENDİŞE VERİCİ MUTANT TÜRLERİN GELİŞMESİNİ KOLAYLAŞTIRIR’

MacMillan, “Farklı virüs türlerinin hayvandan hayvana hızla dolaşması ve karışması, memeli bir taşıyıcıya adapte olmasını, endişe verici mutant türlerin gelişmesini kolaylaştırır ve insanların enfekte olması tehdidini de artırır” ifadelerini kullandı.

Çin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ise kürk çiftliklerinde hayvanların tutulduğu koşullar ve hastalık yayılma riski ile ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

KÜRKÜ İÇİN YETİŞTİRİLEN HAYVANLAR SOLUNUM HASTALIKLARINA AÇIK

MacMillan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, söz konusu araştırmanın, bulaş ve halk sağlığı açısından bakıldığında son derece endişe verici olduğunu, çünkü kürkleri için yetiştirilen hayvanların insanları da enfekte edebilecek solunum yolları hastalıklarına açık olabileceğini söyledi. HSI’nin paylaştığı görüntülerde, hayvanların küçük kafeslerde tutulduğu görülüyordu. Reuters görüntülerin doğruluğunu teyit edemediğini aktardı.

Çinli bilim insanlarının Covid-19 pandemisinin ilk günlerinde kısa süreliğine bir veri tabanına yüklediği veriler, geçen yıl, koronavirüsün insanlara bulaşmasında rakun köpeklerinin de dahli olmuş olabileceğini ortaya koymuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x